Po co nam położna środowiskowa?

Dlaczego warto poszukać dobrej położnej środowiskowej? Bo to cenna pomoc m.in. w pierwszych tygodniach po narodzinach naszego maleństwa, szczególnie w przypadku, kiedy debiutujemy w roli rodziców.

Kim jest położna środowiskowa? To wykwalifikowana osoba, której zadaniem jest opieka nad kobietą ciężarną i w okresie połogu oraz opieka nad noworodkiem. Warto pamiętać, że z pomocy położnej środowiskowej możemy skorzystać już będąc w ciąży, o czym wiele kobiet nie wie. Warto pamiętać, że Państwo chroni kobiety ciężarne i w okresie połogu. Każda kobieta będąca w ciąży i w okresie połogu ma prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w ramach NFZ nawet, jeśli nie opłaca składek zdrowotnych!

Gdzie możemy położną znaleźć? Tak naprawdę, większość z nas wyboru położnej środowiskowej dokonała przy „zapisaniu się” do swojej przychodni. Jednak warto pamiętać, że położna środowiskowa wcale nie musi być z ośrodka zdrowia, do którego należymy- nie obowiązuje rejonizacja! Jeśli okaże się, że macie położną wybraną w swojej przychodni, ale chcielibyście mieć jakąś inną, np. z polecenia, nie martwcie się. Pamiętajcie, że od 2014 roku, można dokonać zmiany bezpłatnie aż 3 razy w ciągu roku.

nurse-587924_1280Warto znaleźć naprawdę dobrą położną? Dlaczego? Bo to dla nas duża pomoc! Pomiędzy 21. a 31. tygodniem ciąży, mamy prawo do cotygodniowej wizyty położnej, natomiast po 31. tygodniu, może nas ona odwiedzać dwukrotnie w ciągu każdego tygodnia. Jeśli nasz maluszek jest już na świecie, należy zgłosić to położnej, która powinna zjawić się u nas do 48 h po naszym wyjściu ze szpitala. Po porodzie, położna powinna się u nas zjawić od 4 do 6 razy, maksymalnie do 6 tygodnia po porodzie. Niestety, bardzo często można się spotkać z opiniami, że położne do świeżo upieczonych mam albo nie przychodzą wcale, albo przychodzą raz czy dwa, a nawet załatwiają wszystko „na telefon”. Warto wiedzieć, jakie są nasze prawa, dopominać się o przyjście położnej i korzystać z takich patronażowych wizyt.

My jak to z nami bywa, załatwialiśmy wszystko na ostatnią chwilę i położnej szukaliśmy jak już mała była na świecie. Nie pamiętałam czy wybierałam położną podpisując deklarację w przychodni, a jakoś nie było kiedy pójść i się dowiedzieć. W szkole rodzenia mieszczącej się w szpitalu, w którym urodziła się Ola, Panie położne zachęcały do wyboru położnej  środowiskowej  z ich szpitala. Nawet chciałam wypełnić druki, ale jakoś tak wyszło, że w końcu ich nie podpisałam. I całe szczęście! Bo trafiłam na prawdziwego ANIOŁA. Świeżo upieczony Tata zadzwonił do przychodni i okazało się, że położnej tu oni nie mają. Jednak w tym samym budynku był „niezależny” gabinet położnej środowiskowej i pielęgniarki środowiskowej. I to do niej zadzwonił. Jakie wielkie mieliśmy szczęście! Pani Agnieszka to położna z powołania. To co robi, jest tym, co kocha. Była u nas 6 razy, a każda z wizyt trwała minimum godzinę. Kiedy przyszła pierwszy raz, wypełniłyśmy tonę „papierów”, a  oprócz badania Oli, badała też mnie. Jakie było moje zdziwienie, kiedy zapytała czy najpierw ja czy Mała… Sama nazywała siebie ciotką Agnieszką, brała Olkę na ręce, bawiła się z nią, a z nami rozmawiała rozwiewając wszelkie wątpliwość, które mieliśmy. Mogłam na nią liczyć w każdej chwili- cokolwiek by się działo wiedziałam, że mogę do Niej zadzwonić. Z resztą- dalej mogę i z tego korzystam! Kiedy powiedziałam naszej Pani Agnieszce, że jestem mile zaskoczona, że przychodzi do nas tak często, bo do tej pory spotkałam się z zupełnie innym „obrazem” położnej  środowiskowej powiedziała, że niestety tak jest, bo nie ja pierwsza jej o tym mówię.

Życzę Wam wszystkim, żebyście trafiały na takie położne jak moja Pani Agnieszka!

Ps. Jeśli czyta to ktoś mieszkający na terenie Krakowa, bardzo chętnie dam na Panią Agnieszkę namiary- uważam, że jest położną na medal!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Email
Print

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij